Skip to content
Site Tools
Narrow screen resolution Wide screen resolution Auto-adjust screen resolution Increase font size Decrease font size Default font size
:)
You are here: Start arrow Informacje arrow Ekologia arrow Ujsoły: Rezerwat zamiast wyciągów
Ujsoły: Rezerwat zamiast wyciągów Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu

Rezerwat Lipowska, rozciągający się 63 ha, powstaje w Ujsołach. Dla górskiej gminy może to oznaczać koniec marzeń o budowie nowoczesnych wyciągów, jakie w najbliższych latach miały spowodować jej rozwój turystyczny. Projekt utworzenia nowego rezerwatu, sprzecznego z interesami samorządu, zaakceptował wojewoda śląski.

Image 

Planom stworzenia infrastruktury turystycznej od początku sprzeciwili się ekolodzy.

- Inwestycja budziła kontrowersje z powodu unikalnych gatunków przyrodniczych, jakie występują na tym terenie. Dlatego inicjatorom budowy wyciągów trudno byłoby udowodnić, że nie wpłyną one negatywnie na środowisko - uważa Radosław Ślusarczyk, prezes Pracowni na rzecz Wszystkich Istot z Bystrej.

Wojewoda śląski poparł ekologów.

- Uznał, że pomysł wytyczenia rezerwatu warto poprzeć, bo w okolicach występują rzadkie gatunki przyrodnicze, które powinny zostać zachowane - wyjaśnia Marta Malik, rzeczniczka wojewody. Na decyzję ma wpływ wiele czynników. - Przedstawiono nam rzeczowe analizy, że warto utworzyć rezerwat - dodaje Malik.

Zawiedzeni blokowaniem inwestycji są ci, którzy prowadzą działalność turystyczną.

- O budowie wyciągu słyszę od lat. Zapewniano, że w najbliższym sezonie narciarze wyjeżdżać będą do nas gondolami. Do tej pory nie postawiono ani jednego słupa pod wyciąg - narzeka Maria Gowin, kierowniczka schroniska na Hali Lipowskiej. To na ten szczyt (ponad 1300 metrów n.p.m.) miał zostać wybudowany jeden z dwóch wyciągów. Postawy ekologów nie rozumieją również turyści.

- Takie niepowtarzalne walory trzeba wykorzystywać - mówi Iwona Zadora z Gliwic.

Anna Rutkowska dodaje, że same piękno przyrody nie wystarczy. Muszą powstawać jakieś atrakcje. Podobnego zdania jest Henryk Dyduch, szef żywieckiej sekcji GOPR, który jeździ po świecie i widzi, jak inni odbierają nam turystów.

- O wycięcie każdego kawałka lasu toczą się nieustanne boje. Wykorzystują to choćby Słowacy, budujący atrakcyjne kompleksy - mówi Dyduch.

Leśnicy opiniujący projekt utworzenia nowego rezerwatu przyrody twierdzą, że jego powstanie nie przeszkadza w budowie wyciągów.

- Rezerwat wytyczony został wyżej od planowanej lokalizacji górnej stacji wyciągu, więc jedno z drugim zupełnie nie koliduje - przekonuje Jan Salachna, zastępca nadleśniczego z Ujsół.

Ekolodzy zaczają jednak, że nie tylko na samym terenie rezerwatu, ale także w bezpośrednim jego sąsiedztwie inwestycja taka nie może powstać.

- Musimy żyć z turystów. Innego wyjścia nie mamy. Dlatego szukamy kolejnych lokalizacji, gdzie mogłyby powstać wyciągi - mówi Tadeusz Piętka, wójt gminy Ujsoły.

 Łukasz Gardas  -  POLSKA Dziennik Zachodni

 


Do ulubionych (5) | Zacytuj | Odsłon: 62

Skomentuj
RSS komentarzy

Tylko zalogowan użytkownicy mogą komentować materiały .
Proszę zaloguj się lub zarejestruj.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.6
AkoComment © Copyright 2004 by Arthur Konze - www.mamboportal.com
All right reserved

 
MultiNet
Kredyty chwilowki
Marton
Metpol bis
Kominki
Firma budowlana
Meble
okna
Napędy bramowe
MultiNet
Kredyty chwilowki
Marton
uwodzenie
uwodzenie
www.jakuwodzic.pl
Kredyty gotówkowe
Kredyt gotówkowy online!, Czekamy …
kredyty-gotowkowe.o…
poród
poród, poród
utrapienie.info
Konie
Konie, Jeździectwo
www.qnwortal.com
Closterkeller
Closterkeller
www.darkplanet.pl