„Małe mieszkanko na Mariensztacie, to moje szczęście to moje sny…” śpiewała niegdyś Irena Santor i choć od tamtych chwil minęło sporo czasu marzenia wielu młodych ludzi niewiele się zmieniły. Z pewnością nie brakuje mieszkańców Zawiercia, którzy chcieliby w niedalekiej przyszłości odebrać klucze do własnego mieszkania.

Szansa na to pojawia się za sprawą nowego programu Mieszkanie dla Rozwoju. Podczas lutowej sesji Rady Miejskiej zapadła decyzja o utworzeniu specjalnej spółki, która będzie odpowiedzialna za wybudowanie nowych mieszkań.

Na sesji rady pojawił się wiceprezes Krajowego Zasobu Nieruchomości Michał Sroka, który udzielał radnym informacji dotyczących przedsięwzięcia. Pomysł na tego rodzaju działanie był powodowany między innymi chęcią przygotowania mieszkań w atrakcyjnej cenie.

By projekt mógł zostać zrealizowany powołano specjalną spółkę pod nazwą Specjalna Inicjatywa Społeczna, która zajmie się budową bloków. Oprócz Zawiercia w projekt budowy tanich i funkcjonalnych mieszkań włączą się między innymi gminy: Staszów, Sędziszów, Klucze i Końskie.

Działka przygotowana pod tą inwestycję ma powierzchnie około 1,5 ha i zlokalizowana jest w Kromołowie. Docelowo plan budowy zakłada postawienie pięciu budynków, w których naleźć się ma łącznie około 145 mieszkań.

Oprócz mieszkań, które powstać mają w ramach działania Specjalnej Inicjatywy Społecznej radni pochylili się także nad kwestią zasad wynajmowania lokali mieszkalnych, które wchodzą w skład mieszkaniowego zasobu gminy. Uchwała w tej sprawie ma między innymi ułatwić dostęp do mieszkań osobom niepełnosprawnym, ale także tym o niskich dochodach.

Źródło: Urząd Miasta Zawiercie

Foto: pexels