fbpx
wtorek, 27 lutego, 2024
spot_img
Strona głównaWażneCzy mieszkańców Gminy Poraj czekają podwyżki ?

Czy mieszkańców Gminy Poraj czekają podwyżki ?

Na najbliższej sesji Rady Gminy Poraj, która będzie miała miejsce w dniu 29 października 2020 roku, radni podejmą decyzję o podwyżkach podatku od nieruchomości. Poniżej przedstawiamy planowane stawki podwyżek.

Jak nas informuje Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Poraj w czwartek, 29 października 2020 roku, o godzinie 8, odbędzie się XX sesja porajskiej Rady Gminy. Sesja ta po raz pierwszy ma być prowadzona w trybie zdalnym.

Zawiadomienie o XX sesji Rady Gminy Poraj. Źródło: BIP Poraj

Opierając się na dokumentach opublikowanych na BIP Gminy Poraj, można wywnioskować, że na wspomnianej tutaj sesji, radni będą ustalać między innymi wysokość stawek podatku od nieruchomości obowiązujących mieszkańców . Tak przedstawia się projekt odpowiedniej uchwały, udostępniony przez gminę.

Tutaj sama treść projektu uchwały

A tak przedstawia się dołączone do wyżej wspomnianego projektu uzasadnienie. Jest ono o tyle ważne , że są w nim podane stawki obecnie w Gminie Poraj obowiązujące, proponowane nowe, oraz maksymalne, ustalone przez państwo. Można więc dokonać porównania.

Patrząc na powyższe dokumenty kilka kwestii jest dosyć wyraźnych. Widać, że proces podwyżek różnych danin płaconych przez mieszkańców nie został zahamowany. Kolejne podwyżki są chyba nieuniknione. Oczywiście są one wolą radnych – to te 15 osób wybranych przez mieszkańców Gminy Poraj zadecyduje o wysokości stawek podatku od nieruchomości płaconych przez porajan w roku 2021.

Stawki prawie wszystkie rosną – i to jest fakt, niektóre sięgają wartości maksymalnych, inne tylko się do nich mniej lub bardziej zbliżają. Interesujące jest uzasadnienie proponowanych podwyżek , odnosi się ono bowiem, nie tyle do sytuacji Gminy Poraj, co do tego co ma wpływ na ustalane odgórnie przez państwo granice opłat. Spójrzmy na ten cytat z uzasadnienia projektu uchwały :

Na podstawie komunikatu Prezesa GUS z dnia 15 lipca 2020 r. (M. P. z 2020 r., poz. 625) ceny towarów i usług konsumpcyjnych w I półroczu 2020 r. wzrosły o 3,9% w stosunku do I półrocza 2019 r.. Wskaźnik ten ma wpływ na coroczne ustalane górne granice stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych.

Wygląda chyba na to, przynajmniej na pierwszy rzut oka, że podwyżki są proponowane, bo ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły. Wydaje się jednak, że uzasadnienie zmian dotyczących danej społeczności powinny się także odnosić do warunków funkcjonowania tejże właśnie społeczności lokalnej. Wiemy przecież doskonale, że gminy są różne, z różnymi budżetami, obciążeniami finansowymi i uwarunkowaniami funkcjonowania.

Jako, że jest to jednak dopiero projekt uchwały, czekać muszą mieszańcy na sesję, na to co z tym projektem zrobią wybrani przez nich radni. To oni ostatecznie zdecydują o wysokości podatku od nieruchomości. Nowe stawki obowiązywałyby od 1 stycznia 2021 roku .

Do sprawy jeszcze, jako interesującej z oczywistych względów naszych czytelników, wrócimy, zdamy relację z przebiegu dyskusji na XX sesji Rady Gminy Poraj w tej sprawie i podamy ostatecznie przegłosowane opłaty.

Z projektami wszystkich uchwał mających być procedowanymi na sesji zapoznać się możecie państwo tutaj

Źródło dokumentów : BIP Gminy Poraj

Zdjęcie autorstwa Karol D z Pexels

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments