fbpx
niedziela, 26 maja, 2024
spot_img
Strona głównaKulturaKulinarni mistrzowie w Żarkach

Kulinarni mistrzowie w Żarkach

Izabela Szewczyk z Zagrody Maciejówka z Ostrowa oraz Przemysław Bialik z Żarek to osoby, zostali nagrodzeni w ramach konkursu kulinarnego organizowanego przez Stowarzyszenie Partnerstwo Północnej Jury.  Nagrody przekazano w dniu 1 października w ramach konferencji w Żarkach.

Przemysław Bialik otrzymał specjalne wyróżnienie za „doskonałe łączenie tradycji z nowoczesnością, kulinarną pasję i inspirujący sposób przygotowania potraw”.  Zagroda Maciejówka prowadzona przez Izabelę Szewczyk została uhonorowana jako jedna z 6 laureatów konkursu. Jej mistrzowskie pierogi z kapustą i mięsem zachwyciły podobnie, jak nowatorskie menu Przemka Bialika: przystawka chleb tatarczuch z kaczą pasztetówką, plastrami kalarepy w occie jabłkowym i sosem z nalewki jeżynowej, pieczonki jurajskie – dekonstrukcja kulinarna oraz deser lodowy z jurajskich borowików karmelizowanych w miodzie z dodatkiem ziemi jadalnej z pędów sosny i krzew z czekolady leśniowskiej.


W dniu 1 października b.r. w Żarkach odbyła się konferencja nt. rozwoju przedsiębiorczości i aktywizacji lokalnej społeczności Stowarzyszenia „Partnerstwo Północnej Jury” (PPJ).  Spotkanie stało się okazją do wręczenia nagród w konkursie  pt. „Dziedzictwo kulinarne Partnerstwa Północnej Jury inspiracją do rozwoju przedsiębiorczości i aktywizacji lokalnej społeczności”


Konferencję otworzył i prowadził dyrektor biura PPJ Jerzy Motłoch. Obecni byli przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, wójtowie i burmistrzowie partnerskich gmin Stowarzyszenia PPJ. Najważniejszymi uczestnikami spotkania byli zwycięzcy  i laureaci kulinarnych potyczek.


W trakcie konferencji można było wysłuchać niezwykle inspirujących  prelekcji wygłoszonych przez Beatę Fąferę, która w wyczerpujący sposób omówiła tematy dotyczące wspierania tworzenia sieci współpracy partnerskiej dotyczącej rolnictwa i obszarów wiejskich Stowarzyszenia „Partnerstwo Północnej Jury”, a także ideę slow life na obszarze PPJ.
Konferencja została dofinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Źródło : Gmina i Miasto Żarki

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments