fbpx
niedziela, 26 maja, 2024
spot_img
Strona głównaKoronawirusMinister zapowiada koniec tzw. kwarantanny z kontaktu i luzowanie obostrzeń od marca

Minister zapowiada koniec tzw. kwarantanny z kontaktu i luzowanie obostrzeń od marca

Mamy tak naprawdę do czynienia z początkiem końca pandemii. Mam nadzieję, że w marcu będziemy mogli podejmować odważne decyzje o znoszeniu restrykcji – powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

  • Od 15 lutego będziemy stosowali 7-dniową izolację. Zmieniamy też zasady dotyczące kwarantanny – likwidujemy instytucję tzw. kwarantanny z kontaktu – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.
  • Widzimy wyraźnie, ze za nami jest już apogeum piątej fali. To przesilenie, z którym mieliśmy do czynienia dwa tygodnie temu – podkreślił minister.
  • Mam nadzieję, że w marcu będziemy mogli podejmować odważne, pełne decyzje dotyczące znoszenia restrykcji (…) czy wprowadzenia bardziej łagodnych regulacji – dodał.

Koniec „kwarantanny z kontaktu”

„Myślę, że najważniejsza wiadomość, która wynika z naszej analizy kwarantann udzielanych przez sanepid – likwidujemy instytucję tzw. kwarantanny z kontaktu” – poinformował Niedzielski na środowej konferencji prasowej.

Jak tłumaczył, chodzi o wszystkie osoby, które do tej pory miały kwarantannę wskazywaną na podstawie wywiadu epidemicznego jako osoby mające kontakt z osobą zakażoną.

„To jest zjawisko, które oczywiście miało ogromne znaczenie chociażby w szkołach albo w środowisku pracy. Te kwarantanny zostaną zniesione. W ogóle takiej kwarantanny z kontaktu nie będziemy wprowadzali” – powiedział Niedzielski.

Szef resortu zdrowia podkreślił jednocześnie, że osoby, które będą się czuły gorzej po takim kontakcie, powinny być uczulone na konieczność wykonania testu i poddania się – w konsekwencji – izolacji.

„Bardzo ważna informacja – że w przypadku likwidacji tej kwarantanny dotyczy to też tych osób, które w tej chwili przebywają na kwarantannie właśnie wynikającej z rozpoznania kontaktu w wyniku wywiadu epidemicznego. Będziemy chcieli 10 lutego, czyli jutro, wysłać SMS zdejmujący kwarantannę do wszystkich osób, które właśnie w takiej formule kwarantanny przebywają” – przekazał minister zdrowia.

„Z mojego punktu widzenia widać, że luty będzie tym miesiącem, kiedy spadki zakażeń powinny być stosunkowo duże i w zasadzie w lutym wyczerpie się (…) poważne zagrożenie dla systemu opieki zdrowotnej” – powiedział Niedzielski na konferencji prasowej.

Likwidacja obostrzeń od marca

„Mam nadzieję, że w marcu będziemy mogli podejmować odważne, pełne decyzje dotyczące znoszenia restrykcji (…) czy wprowadzenia bardziej łagodnych regulacji – tak, żebyśmy w wiosnę weszli w normalnym trybie funkcjonowania” – dodał szef MZ.

„Tak jak często byłem pesymistą, w tej sytuacji jestem optymistą – mamy tak naprawdę do czynienia z początkiem końca pandemii” – ocenił Niedzielski.

„Widzimy wyraźnie, ze za nami jest już apogeum piątej fali. To przesilenie, z którym mieliśmy do czynienia dwa tygodnie temu. Potwierdza się to w każdym wymiarze, zarówno na poziomie liczby nowych zakażeń, ale także na poziomie badań i testów oraz na poziomie liczby zleceń, które są wykonywane przez lekarzy POZ” – przekazał minister zdrowia na konferencji prasowej.

Coraz mniej ludzi w szpitalach

Minister powiedział, że kluczowym zagadnieniem jest wydolność systemu ochrony zdrowia. „Oprócz obserwowania tych danych, które dotyczą liczby zakażeń w tej chwili monitorujemy i analizujemy sytuację, jaką mamy w szpitalnictwie, bo to jest ta część sektora medycznego, która decyduje o wydolności, bądź jej braku systemu opieki zdrowotnej” – podkreślił.

„Widzimy, że te dynamiczne wzrosty zakażeń nie mają przełożenia na tak samo dynamiczne wzrosty hospitalizacji. Oczywiście widzimy taki niewielki przyrost w ostatnich tygodniach, który jest odzwierciedleniem wzrostu zakażeń, ale w bardzo małym stopniu. Natomiast widzimy wyraźnie, że ta liczba hospitalizacji jest stosunkowo mała” – zapewnił.

Niedzielski zaznaczył, że liczba hospitalizacji względem zakażeń wyraźnie maleje. „A jeśli weźmiemy pod uwagę, że tych zakażeń faktycznych jest rzeczywiście więcej ze względu na samotestowanie się Polaków, to tym bardziej widać, że to zagrożenie dla infrastruktury szpitalnej i ryzyko jej braku wydolności zdecydowanie maleje” – dodał minister zdrowia.

Zdaniem Niedzielskiego przebiegi choroby COVID-19 w piątej fali są łagodniejsze. „Analizowaliśmy to na podstawie dwóch wskaźników, przede wszystkim średniego czasu hospitalizacji” – mówił. Jak dodał w V fali czas hospitalizacji wynosi tydzień, a w IV wynosił 10 lub więcej dni. Niedzielski dodał, że w szpitalach zmalało zapotrzebowanie na tlen mimo zbliżonej liczby hospitalizacji do poprzedniej fali.

„Spadek zapotrzebowania na tlen jest również związany z tym, że te terapie wysokoprzepływowe, które wymagają dużego zużycia tlenu są w tej chwili mniej potrzebne. System jako taki nie zgłasza tego zapotrzebowania” – poinformował.

Będzie redukcja łóżek covidowych w szpitalach

W najbliższym czasie będziemy się kierowali regułą, którą stosowaliśmy na początku czwartej fali pandemii, czyli będziemy dostosowywali infrastrukturę do liczby hospitalizacji – powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

„Z początków czwartej fali postawiliśmy na stosowanie takiej reguły, czy takiej polityki, zgodnie z którą pilnowaliśmy mniej więcej 70-75-procentowego obłożenia łóżek i dostosowywaliśmy infrastrukturę, patrząc na to, jak się zwiększa liczba hospitalizacji” – podkreślił Niedzielski.

Zaznaczył, że „po czwartej fali, kiedy tak naprawdę płynnie przechodziliśmy w falę piątą, zrezygnowaliśmy ze stosowania tej reguły i doszliśmy do takiego momentu, w którym zajętość łóżek była nawet poniżej 50 procent”.

„Dlatego teraz oceniamy, że jest już najwyższa pora – mimo, że te wskaźniki troszkę wzrosły, bo jesteśmy powyżej 60 proc. zajętości – do tego, żeby wrócić do stosowania tej reguły” – powiedział minister.

I – jak dodał – „tak naprawdę w najbliższym czasie będziemy się tą regułą również kierowali”. Zaznaczył, że to już drugi tydzień, kiedy obserwowany jest spadek zleceń na testy. „To zawsze był wskaźnik wyprzedzający, jeśli chodzi o to, co będzie działo się z pandemią” – dodał Niedzielski.

Źródło: PAP

Foto: gov.pl

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments