fbpx
wtorek, 27 lutego, 2024
spot_img
Strona głównaPolitykaObwodnica Zawiercia i Poręby powoli ku finalizacji. Złożono wniosek o pozwolenie na...

Obwodnica Zawiercia i Poręby powoli ku finalizacji. Złożono wniosek o pozwolenie na budowę drugiego odcinka

GDDKiA w dniu 27 września br. złożyła wniosek o pozwolenie na realizacje drugiego etapu budowy obwodnicy Zawiercia i Poręby. Odcinek w ramach obwodnicy Kroczyc, o długości 7,6 km, będzie rozpoczynał się w Kromołowie, a kończył na rondzie w Żerkowicach.

Całość inwestycji podzielono na 2 etaty, o łącznej długości 24 km. Pierwszy odcinek o długości prawie 17 km rozpoczyna się w Siewierzu, natomiast kończy właśnie w Kromołowie. Na tym odcinku trwają już intensywne prace budowlane.

Obwodnica Poręby i Zawiercia pobiegnie wzdłuż DK78 przez powiaty będziński i zawierciański oraz przez miejscowości Siewierz, Poręba, Łazy, Zawiercie i Ogrodzieniec. Dwujezdniowa obwodnica Poręby i Zawiercia połączy się z funkcjonującą już obwodnicą Siewierza. DK78 komunikuje sąsiadujące miejscowości m.in. z Międzynarodowym Portem Lotniczym Katowice w Pyrzowicach. Umożliwi ominięcie śródmieści, a tym samym poprawę warunków życia mieszkańców. W szczególności zredukuje uciążliwości powodowane ruchem samochodowym – głównie pojazdów ciężarowych.

Obecnie prowadzone są prace przy przebudowie przepustów, zasilaniu oświetlenia oraz kanalizacji deszczowej. Kontynuowane jest odhumusowywanie i stabilizacja podłoża nasypów. Wykonywana jest podbudowa z kruszywa, budowane są dodatkowe jezdnie z kruszywa. Trwają również prace przy wznoszeniu obiektów inżynierskich – informuje GDDKiA.

Projekt drugiego odcinka obwodnicy wykona firma Multiconsult Polska sp. z o. o. z Warszawy, która wygrała swoją ofertą. Koszt projektu to około 3 mln złotych.

Całość inwestycji szacowana jest na kwotę 263 802 651, 12 zł. Planowany termin oddania obwodnicy to 2025 rok.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments