fbpx test
sobota, 22 czerwca, 2024
spot_img
Strona głównaBiznesRośnie nowy peron 3 do obsługi linii łączącej Zawiercie z Tarnowskimi Górami....

Rośnie nowy peron 3 do obsługi linii łączącej Zawiercie z Tarnowskimi Górami. Do Pyrzowic w 23 minuty

W październiku 2020 r. PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę o wartości 660 mln zł netto (w tym 500 mln zł z funduszy unijnych) z konsorcjum Track Tec Construction Sp. z o.o. (lider) INFRAKOL Sp. z o.o. Sp. k. (partner) i Przedsiębiorstwem Budownictwa Inżynieryjnego i Kolejowego Sp. z o.o. (partner) w ramach projektu pn. „Rewitalizacja i odbudowa częściowo nieczynnej linii kolejowej nr 182 Tarnowskie Góry – Zawiercie”. Do tej inwestycji powstaje nowy 3 peron w Zawierciu.

W ramach zadania odbudowany zostanie 30-kilometrowy odcinek linii między Tarnowskimi Górami a Siewierzem. Rewitalizacja i elektryfikacja dotyczyć będzie ok. 48 km linii. Do portu lotniczego pociągi będą jeździć z prędkością do 140 km/h. Po modernizacji czas przejazdu z Zawiercia do lotniska w Pyrzowicach wyniesie 23 min., z Tarnowskich Gór niecałe 20 min., a z Katowic i z Częstochowy niecałą godzinę. Planowane są nowe przystanki Miasteczko Śląskie CentrumMierzęciceZawiercie Kądzielów oraz dwuperonowa stacja Pyrzowice Lotnisko, a także przejścia podziemne w Pyrzowicach Lotnisku i Siewierzu. W Zawierciu, Pyrzowicach i Tarnowskich Górach zostaną zamontowane windy.

Modernizacji ulegną perony na stacjach Tarnowskie Góry, Siewierz i Poręba; ponadto zabezpieczono teren pod dwa przystanki kolejowe na terenie gminy Miasteczko Śląskie i Poręba. Inwestycja obejmie 52 obiekty inżynieryjne, w tym budowę dwupoziomowych skrzyżowań m.in. z autostradą A1 i drogą wojewódzką DW 913 Będzin – Pyrzowice (droga dojazdowa do lotniska) oraz modernizację 38 przejazdów kolejowo-drogowych. Po odbudowie linii będą nią mogły jechać ciężkie pociągi towarowe długości 750 m, a ich prędkość wzrośnie do 80 km/h, linia będzie także pełnić rolę północnej obwodnicy towarowej konurbacji katowickiej. Linia obsługiwać będzie bocznicę towarową CARGO MPL Katowice oraz dwie bocznice w Siewierzu. Prace budowlane rozpoczęły się na początku 2021 roku.

Zakończenie całości inwestycji wg planu w I kwartale 2023 roku.

Zdjęcia: https://www.facebook.com/linia.kolejowa.182

Historia kolei w mieście Zawiercie. Ciekawa Przeszłość kolejnictwa #zawiercie #dworzec #kolej

Ciekawa Przeszłość

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments