fbpx
niedziela, 21 kwietnia, 2024
spot_img
Strona głównaBiznesMiasto poinformowało o uzyskaniu niezbędnych dokumentów w procesie realizacji budowy obwodnicy Poręby...

Miasto poinformowało o uzyskaniu niezbędnych dokumentów w procesie realizacji budowy obwodnicy Poręby i Zawiercia

W tych trudnych czasach mamy dobre wiadomości dla mieszkańców Miasta Zawiercie. Wojewoda Śląski wydał decyzję ZRID (zezwolenie na realizację inwestycji drogowej) dotyczący obwodnicy Zawiercia i Poręby (decyzja nr 5/2022 z dnia 28.02.2022 roku).

Uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) zamyka etap projektowania. W najbliższych dniach przekażemy wykonawcy teren inwestycji, co pozwoli na rozpoczęcie prac przygotowawczych. Główny front robót rozpocznie się niezwłocznie z nastaniem dogodnych warunków atmosferycznych. 

Rozpoczynamy etap realizacji prawie 17-kilometrowego odcinka obwodnicy Poręby i Zawiercia w ciągu drogi krajowej nr 78. Wartość tej inwestycji to prawie 478 mln zł. To pierwszy z dwóch odcinków obwodnicy o łącznej długości ponad 24 km, która pozwoli wyprowadzić ruch tranzytowy z centrum tych miastinformuje GDDKiA.

Inwestycja realizowana jest w podziale na dwa odcinki. Pierwszy odcinek o długości 16,6 km zaczyna się w Siewierzu i biegnie w kierunku wschodnim poprzez Porębę do zawierciańskiej dzielnicy Kromołów. Drugi swój początek ma za węzłem Kromołów, następnie biegnie przez 7,6 km do projektowanego w ramach obwodnic Kroczyc skrzyżowania typu rondo w Żerkowicach. Łączna długość obwodnicy to ponad 24 km. 

– Odcinek I: Siewierz – Poręba – Zawiercie (Kromołów) – od km 105+836 do km 122+500
– Odcinek II: odcinek w m. Zawiercie (Kromołów – Żerkowice) – od km 122+500 do km 130+135

Decyzja ZRID potwierdza przede wszystkim podziały nieruchomości oraz określa działki, przechodzące z mocy prawa na Skarb Państwa. Wojewoda śląski w postępowaniu administracyjnym ustali odszkodowania, wpierw dzięki  orzeczeniu niezależnego rzeczoznawcy majątkowego (w formie operatu szacunkowego). Postępowanie finalizuje się decyzją o ustaleniu odszkodowania.

To oznacza, że nie ma już żadnych przeciwwskazań, by inwestycja została rozpoczęta. Miasto dziękuję poseł Ewie Malik, Jarosławowi Wieczorek – Wojewodzie Śląskiemu i Dyrektorowi Oddziału GDDKiA Katowice Markowi Niełacnemu.

Ze względu na długo toczące się procedury, koszty i terminy realizacji budowy obwodnicy ulegną zmianie. Pierwotnie budowa miała skończyć się w kwietniu 2023 roku, co w zaistniałych okolicznościach dla wykonawcy nie będzie możliwe. Odnośnie tego złożono roszczenia terminowe i finansowe, które będzie rozpatrywała GDDKiA (przedstawiciel inwestora).

https://dk78poreba-zawiercie-obw1.pl/

red. Bartosz Żołnierczyk

Źródło: zawiercie.eu

Foto: GDDKiA

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments