fbpx
niedziela, 21 kwietnia, 2024
spot_img
Strona głównaPolitykaSłów parę o myszkowskich finansach.

Słów parę o myszkowskich finansach.

Epidemia koronawirusa i związane z nią zawirowania w życiu gospodarczym kraju wywołały w samorządach dyskusję dotyczącą tego, jak problemy polskiej gospodarki ( mnie lub bardziej rzeczywiste ) wpłyną na finanse jednostek samorządu terytorialnego. Szczególnie obawiano się spadku dochodów z podatku od osób fizycznych PIT. Jak jest naprawdę ?

3 września 2020 roku, na spotkaniu radnych myszkowskich z Myszkowską Radą Biznesu, działającą przy Burmistrzu Myszkowa, dyskutowano między innymi o aktualnej sytuacji finansowej miasta . Zastępca Burmistrza, Pani Iwona Franelak, stwierdziła wtedy, że miasto Myszków poniosło znaczące starty w związku z tym, ze zmalały wpływy z podatku PIT. Nie podano jednak informacji o tym, że miasto wystąpiło z wnioskiem o wsparcie z Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Sprawdzić jak to jest z pomocą finansową dla Myszkowa postanowił radny Tomasz Załecki, obecny na tym spotkaniu. W tym celu wysłał do władz miasta interpelację. Przedstawiamy ją poniżej

Odpowiedź Miasta wyjaśnia nam bardzo wiele .

Po pierwsze miasto tłumaczy, że nie mogło podać informacji o pozyskanych środkach, gdyż te zaksięgowano na koncie Myszkowa dopiero 4 września. Wniosek jednak złożyło zapewne wczesnej i chyba wart by obecnych na spotkaniu poinformować o tym, że miasto stara się o wsparcie finansowe i go oczekuje. Ale to już tylko nasza, redakcyjna, subiektywna opinia.

Po drugie widać, że mimo iż wpływy z podatku PIT w są mniejsze niż rok wcześniej to jednak przyznana miastu w ramach Funduszu Inwestycji Lokalnych suma – 3 996 643 PLN pokrywa tą stratę z naddatkiem.

Kolejna rzecz , pozytywna dla nas – myszkowian, to to, że władze miasta na tyle pozytywnie oceniają ten program, iż zamierzają wziąć udział w kolejnej jego edycji.

Wiemy tez na co Gmina Myszków zamierza przeznaczyć pozyskane środki. Otóż będą to :

  • przebudowa budynku MDK
  • modernizacja ulicy Batalionów Chłopskich
  • budowa ul. Ogrodowej – wraz z kanalizacją sanitarna i deszczową
  • budowa odcinak ulicy Ceramicznej między ulicami Jana Pawła II a Słowackiego

Komentarz radnego Tomasza Załęckiego, wraz z omówieniem interpelacji można przeczytać tutaj

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments