fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
spot_img
Strona głównaPozostałeWładze wypowiadają wojnę leśnym wandalom

Władze wypowiadają wojnę leśnym wandalom

Ministerstwo Środowiska oraz Lasy Państwowe planują tak zmienić przepisy, by łatwiejsze było nie tylko wykrywanie sprawców zaśmiecania lasów, ale i by kary były znacznie dotkliwsze niż teraz i miały znaczący walor wychowawczy.

Mówił dziś o tym na konferencji prasowej Minister Środowiska Pan Michał Woś. Proponuje on następujące zmiany w przepisach

  • podniesienie wysokości grzywny za wywóz śmieci do lasu z dotychczasowych 500 PLN do 5000 PLN
  • zwiększenie liczby fotopułapek w lasach do 10 000, co ma ułatwić chwytanie sprawców zanieczyszczania lasów odpadami
  • wprowadzenie takich zmian prawie, by sądy mogły karać sprawców leśnego wandalizmu pracami społecznymi, polegającymi na sprzątaniu wybranego rejonu lasu przez 30 dni. W ten sposób ” leśny brudas ” będzie musiał uprzątnąć także to co wywieźli do lasu inni.

Zasadność takich zmian jest oczywista, bowiem ostatnio ilość śmieci nielegalnie wywożonych do naszych pięknych lasów ( w tym tych nam najbliższych – jurajskich ) zatrważająco rośnie. Niszczone jest i zanieczyszczane środowisko naturalne a i budżet państwa ponosi znaczące straty. Tracą również lokalne samorządy i społeczności – turyści niechętnie bowiem odwiedzają lasy brzydko wyglądające i pachnące – w których łatwiej można zobaczyć puszki po piwie czy odpady budowlane niż sarnę czy jelenia.  Może lepszy nadzór i dotkliwsze kary powstrzymają niszczycieli środowiska naturalnego . 

Niech poniższa grafika da nam do myślenia

Śmieci w lesie i ich wpływ na nas. Źródło : Ministerstwo Środowiska

Co możemy zrobić – my zwykli ludzie , jeśli w lesie po którym spacerujemy napotkamy nielegalne wysypisko ? Sprawa jest prosta. Należy o tym fakcie poinformować policję, miejscowe organy władzy samorządowej ( na przykład wójta danej gminy ) , Straż Gminną lub Miejską, jeśli działają w danym rejonie. Można też zawiadomić miejscowe Nadleśnictwo, Wojewódzką Inspekcję Ochrony Środowiska lub właściciele danego terenu jeśli nie są nim Lasy Państwowe. Warto zrobić zdjęcie, opisać lokalizację i podesłać je właściwej służbie drogą mailową. To pomoże w późniejszej lokalizacji i usunięciu dzikiego wysypiska.

Źródło : Ministerstwo Środowiska

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments